top of page

Biografija

Otrovna i gorka romantika, urbana paorska seta, žestoka nežnost i presni rifovi, sitne tambure i režeće gitare novosadskih rokerskih dinosaurusa, povest su vremena kada se RNR svirao iz inata.

Tako rastegnuta između ravničarske melanholije i tvrdog zvuka surovih gradskih kvartova, između akustičkih balada i električnih gitara, između istoka i zapada, između lakog i teškog, prošlog i budućeg, muzika grupe Griva sluša se srcem.

Goran Bulatović

Grupu Griva su 1982 godine, osnovali  pevač Zlatko Karavla i gitarista Josip Sabo - Joca, (bivši članovi novosadske grupe IBN TUP ). Prvi hit je bila obrada Breninog evrovizijskog debakla "Sitnije Cile sitnije" kao "Sitnije, sestro sitnije" i bend je pridobio veliku pažnju publike, pogotovo čitalaca časopisa Stripoteka, u kojoj se, u jednom od brojeva, kao poklon, pojavila sing ploča sa pomenutom obradom.

Tiraž od 120.000 primeraka je ubrzao izlazak LP albuma "Kog sam đavola tražio u tebi"  u izdanju zagrebačkog Jugotona. Naklonost publike i pesme koje ne silaze sa radio stanica  u vrlo kratkom roku stavlja "Grivu", 1983 godine, u sam vrh Jugoslovenske rok scene

LP, "Kog sam đavola tražio u tebi"  u maju iste godine, dostiže zlatan tiraž. Beskompromisni i čvrst rok, upečatljivi tekstovi i energija koja prati ovaj materijal, po mišljenju mnogih muzičkih kritičari spada u antologiju Jugoslovenskog roka.

U živim nastupima Griva, u postavi: pevač Zlatko Karavla, gitarista Josip Sabo - Joca, bubnjar Janoš Kazimić, basista Đorđe Jovanović - Đuka  i klavijaturista Laslo Novak – Lacoš,  pokazuje da se radi o vrsnim izvođačima, sposobnim da ostvare odličnu komunikaciju sa publikom.

Pune dvorane, odlični koncerti i česta gostovanja u medijima, grupu učvrćuju na top listama. Balada,"Svega će biti al' nas nikad više", postala je standardni repertoar mnogih izvođača, a hit "Sitnije, sestro, sitnije", nadmašuje u popopularnosti originalnu verziju.

Nastupi po širom Jugoslavije i u inostranstvu, koncert u beogradskoj hali "Pionir", sa svetskom atrakcijom, "Motorhead", ozbiljno podcrtavaju uzlaznu liniju uspeha grupe.Na žalost, ponudu menadžera grupe "Motorhead", da im se "Griva" pridruži na velikoj evropskoj turneji, iz objektivnih razloga momci iz benda, odbijaju.

Drugi album, "Nisi ni ti anđeo" (1985)  je nastavio u pravcu žestoke muzike sa prvog albuma, ali "Jugotonu" nije bio dovoljno komercijalan, te je izdat za novosadsku izdavačku kuću "Panonija Koncert". I pored velike koncertne aktivnosti, zbog muzičkog neslaganja, krajem godine, grupa prestaje sa radom.

Pevač Grive, Zlatko Karavla i pevač grupe "Divlje jagode", ( tada još nezvanično, novi član grupe "Bijelo Dugme" ), Alen Islamović, na trenutak skreću pažnju provokativnom obradom pesme "Kaljinka", koja govori o ekološkoj katastrofi, nakon eksplozije atomske centrale u Černobilu, u Maju 1986 godine.

Na intervenciju nekih političkih struktura i same ruske ambasade, zabranjuje se emitovanje ove pesme, a prekida se i snimanje video spota.

Ipak, ova pesma će mnogo uticati na pevača Zlatka, koji krajem 1986 ulazi u studio sa gitaristom Zoranom Bulatovićem - Baletom , (ex Luna, Pekinška Patka i Laboratorija Zvuka), bubnjarem Naskom Budimlićem (Divlje Jagode) i klavijaturistom Aleksandrom Sašom Loknerom, (Bajaga i Instruktori ) i za samo 56 sati studijskog rada, stvara, verovatno i najbolju "Grivinu" ploču.

Beogradski "Jugodisk" 1987, postaje izdavač a pesma "Vojvodino, Vojvodino što si tako ravna", postaje veliki hit i vraća grupu u vrh, na mesto, koje joj nesumnjivo pripada. I dalje čvrst rok, prošaran vojvođanskim motivima, daje specifičan i originalan zvuk.

Omot ploče, na izložbi rock omota u Londonu, dobija laskava priznanja za orginalno grafičko rešenje i nalazi se u kolekciji najatraktivnijih svetskih rok omota.

U novoj postavi  ( pevač Zlatko Karavla, gitarista Zoran Bulatović Bale, bubnjar Predrag Janičić - Buca, basista Momčilo Bajac i drugi gitarista Vojislav Vilić )  i uz podršku studija "Berar", kreće na promocionu turneju. Griva sada zvuči još bolje i atraktivnije.

Pesme: "Vojvodino što si tako ravna", "Devojka biserne kose" (obrada svetskog hita mažarske grupe Omega), "Istambul", "Februar je mesec u znaku mačora", ne silaze sa radio talasa, a balada "Još mislim na nju", u susednoj Mađarskoj, u prepevu, postaje veliki hit i pojavljuje se i na kompilaciji od deset najpopularnijih pesama za tu godinu.

Nastupi u sarajevskoj "Skenderiji", beogradskoj "Marakani" i "Taš-u" i niz koncerata po celoj Jugoslaviji, čine da "Griva" ponovo blista punim sjajem stilski iskristalisanom, tečnom i melodičnom svirkom, lako upamtljivim upečatljivim refrenima.

 

Muzički urednik " PGP RTB", Peca Popović, poziva grupu "Griva" u svoje jato i 1988 godine, na tržištu se pojavljuje nova LP ploča pod nazivom,"Što te tata pušta samu". U postavi: Zlatko Karavla, vokal, Momčilo Bajac, bas, Predrag Janičić, bunjevi, Vojislav Vilić, gitara i umesto Zorana Bulatovića - Baleta, dolazi mladi gitarista Zoran Maletić, Zox ( Foto Model, Laboratorija Zvuka) a u snimanju učestvuju i Aleksandar Lokner, klavijature, Ivan Fece- Firči, bubnjevi ( Luna, Laboratorija zvuka, EKV ) i klavijaturista REx Illusiivi. Pod dirigentskom palicom producenta Milana Berara i snimatelja Milana Ćirića, sa deset pesama, od kojih, sedam  Zlatkovih, a tri pevača "Bijelog dugmeta", Alena Islamovića, Griva nastavlja da se bavi svakodnevnim temama, sa obaveznim, već očekivanim, šaljivim, dvosmislenim tekstovima, jakim baladama, perfektnom svirkom i modernom produkcijom. Pesma  "Nekad sam mogao tri puta na dan" ubrzo staje po popularnosti, rame uz rame sa pesmom "Vojvodino, što si tako ravna".

U  maju 1988, Griva nastupa na internacionalnom festivalu u Mađarskoj, kao zvezda programa, uz ovacije publike, pokazuju da rock en' roll, koji svira Griva, nema ni jezičkih barijera.

TV i Radio Budimpešta prenose koncert uživo, a po povratku "Griva" u prepunoj "Ledenoj dvorani" novosadskog "SPENS-a", pravi promociju svoje nove ploče.

Kao gosti se pojavljuju grupe: "Sing, sing, singers" (Novi Sad), "Osmi putnik" (Split), Viktorija (Beograd) i Alen Islamović (Zagreb).

Griva snima nekoliko specijalnih TV emisija, što grupi donosi još više publiciteta i novih pristalica. Grupa je 1989, na vrhuncu svoje popularnosti, i u jeku pripreme za veliku jugoslovensku turneju,  ostaje  bez gitariste Zox-a koji odlazi, na služenje vojnog roka a u stanju napete političke situacije u državi,  utiče da ekipa, nažalost, prestane sa radom.

1991 godine, Zlatko odlučuje da ponovo uđe u studio i upušta se u snimanje novog materijala, ali bolni raspad države, usporava realizaciju, da bi tek nakon više od godinu i po dana isprekidanog studijskog rada, bio završen materijal za novi LP, pod nazivom "Pij, jedi, veseli se".

Privatna izdavačka kuća "Megaton" iz Novog Sada, objavljuje ovaj materijal, kako bi se izbeglo eventualno cenzurisanje nekih tekstova.

Haotično stanje u društvu, utiču da ova LP ploča, sa devet veoma zrelih i kvalitetno urađenih pesama, ostaje usamljena na muzičkom, rok, nebu. Grupa snima samo dva video spota, ali se uživo, ne pojavljuje.

Nakon par solističkih nastupa, Zlatko se povlači u svoj novi studio, gde se bavi komponovanjem i produciranjem za druge izvođače.

Tek 2002 godine, beogradska izdavačka kuća "One Records" https://www.onerecords.rs/sr/ objavljuje Grivinu CD kompilaciju "Samo najbolje ", sa jednom novom baladom (“Gde sam to pogrešio”). Griva ponovo skreće pažnju medija, da bi u decembru iste godine, na insitiranje mnogih vernih obožavalaca napravila koncert za pamćenje, u Studiju "M" u Novom Sadu, gde je Zlatko pozvao gotove, sve bivše članove benda, kao i novosadske muzičare, sa kojima je saradjivao. U akustičnim  aranžmanima i više od 20 muzičara, gudačkog i tamburaškog orkestra, sviraju se Grivini najveći hitovi.

Material sa ovog koncerta se našao na CD kao i DVD-u.

2003 godine, Griva  ponove prestaje sa radom.Gitarista Zoran Maletić, Zox odlazi u Ameriku (Las Vegas) gde počinje uspešnu muzičku karijeru. Drugi gitarista, Vlada Opsenica u Ukrajini postaje  najtraženiji muzičar. Moma i Zlatko predaju na Fakultetu za Menadžment koji Zlatko napušta 2005, da bi se posvetio samo muzici i sa mladom novosadskom grupom "Autostoperi", 2010,  pravi odlične gostujuće nastupe svirajući i Grivine pesme, da bi uz par personalnih promena, tu postavu pretvorio u novu Grivu.

2013 objavljuju singl "Opet ću po svom".

2022 sa prvim Grivinim gitaristom Josipom Saboom,  snima nove verzije (kao kompilaciju) najboljih pesama sa prva dva Grivina albuma, koje  je bile namenjene izlasku LP albuma, pod nazivom "Mark I", ali je epidemija Corona virusa privremeno, zaustavila realizaciji ovog zanimljivog materijala. Do 2024 Zlatko objavljuje solističke singlove na Grivinom YOUTUBE kanalu,

https://www.youtube.com/@zlatkogrivamusic, a Griva u postavi Aleksandar Gabrić (gitara) Dejan Šarković - Šare (bubnjevi)  Momčilo Bajac (bass) i Zlatko (vokal) nastupaju na većim koncertnim dešavanjima i pripremaju  svoje novo Live izdanje.

Sva nova dešavanja sa Zlatkom i grupom možete pratiti na Facebook i Instagram profilima.

bottom of page